Klaus: Krize je rýma

Světoví lídři od Obamy až po Topolánka sestavují týmy ekonomů, aby jim vymysleli, jak zastavit celosvětovou ekonomickou krizi a navést světovou ekonomiku zpět na vzestupnou trajektorii. Zatím se zdá, že se připravují bezhlavě rozházet biliony dolarů ze  státních rozpočtů na několik budoucích desítek let, bez záruky, že kýžených cílů bude dosaženo.

Úterní denní tisk z 10.2.2009 přinesl na toto téma další skeptická hodnocení.

V Názorech Hospodářských novin Přemysl Lev (ředitel firmy za Žacléře) promluvil v článku  “Ať Sedláček ukáže (NERV)“: Nějaké snížení daní či sociálních odvodů nehraje vůbec žádnou roli… Ať se jde celý NERV se svými salonními nápady vycpat… Než vláda příjme nějaká nicnepomáhající opatření, budou už firmy buď na kolenou, nebo z nejhoršího venku.

Metro zase toho dne na titulní straně přineslo názor z hradu, že: „Krize je rýma“. Ani dnešní problémy globálního kapitalismu nemohou otřást názorem liberálního fundamentalisty, že vše nejlépe vyřeší neviditelná ruka trhu. A svět a jeho ekonomika se budou dále vesele vozit na lochnesce periodických krizí nahoru a dolu. Jakoby slavná ekonomická věda nebyla schopná najít takový modus vivendi kapitalismu, který by v sobě neměl zabudovanou nestabilitu jeho vývoje, ale který by opravdu dal průchod autostabilizačním silám.

Hradnímu pánovi se může jevit krize jen jako rýma, malý neduh, která za pár dnů přejde. On to samozřejmě přežije, protože jeho osobní konta jsou nemalá. Ale asi nesleduje zpravodajství, které referuje o situaci hromadně propouštěných zaměstnanců, což by jako „otec vlasti“ činit měl. Třeba, že mladý sklář s rodinou se dvěma dětmi, aby vyžil, musí přijímat stokorunové výpomoci od svých rodičů.

11. 2.2009