Kdo chce změnu, půjde volit, ale ne dinosaury!

VI. část seriálu k volbám do sněmovny 25.X.2013

Vábení voličů před volbami do Sněmovny pomalu končí. V pondělí 14. října 2013 se v televizním pořadu ČT1 – Volby 2013 s lídry stran pro Prahu, za moderování Jakuba Železného, sešly většinou stranické špičky – Babiš, Schwarzenberg, Němcová, Liška nebo významní členové stranických grémií. Takže jejich programová stanoviska reprezentovala politické záměry jejich stran na celostátní úrovni.

Občanům – voličům, kteří kategoricky odmítají politiku minulé vládní koalice a kteří si přejí zcela zásadní změnu celého dosavadního stylu vládnutí po vzniku ČR v lednu 1993, dala debata naději, že tentokrát mohou svými hlasy takovou požadovanou změnu prosadit.

Strany s významnými procenty volebních preferencí, které je mohou přivést do Sněmovny -   ČSSD, ANO 2011, KSČM, Úsvit a možná i KDU-ČSL, Zelení a SPO-Z, zřetelně deklarovaly svojí snahu o takovou změnu. Společně by mohly tvořit potřebnou nadpoloviční většinu ve Sněmovně a změny realizovat přijetím potřebných zákonů.

Jenom poražené strany bývalé koalice TOP 09 a ODS zarputile obhajují své (ne)úspěchy a tristní stav, do kterého Českou republiku přivedly, ale je již téměř jisté, že v tom budou v nové sněmovně moci pokračovat jen jako bezmocná trucující opozice. Trapná byla vystoupení Schwarzenberga, který prý v mnohém s Nečasem nesouhlasil, ale „musel“ se mu  podřizovat a Němcové, která se po celou existenci ODS disciplinovaně podílela na jejím katastrofálním „hospodaření“ a nijak se od své „nepomýlené“ minulosti nedistancovala. Jen se snížila k pomluvám „nejmenovaného“ (ale přítomného) bývalého komunisty a prý spolupracovníka STB, který si troufá kandidovat (spolu s ní a jinými „kovanými“ demokraty!) do demokratické sněmovny. Další „utkání“ Němcové s Babišem se odehrávalo na TV NOVA ve čtvrtek 17. října v pořadu Markéty Fialové Vaše volba. Opět ukázalo omezenost „arzenálu“ Němcové, když opakovaně vyčítala Babišovu hnutí ANO 2011, že nemá jasný politický program. Teoretickou politologickou výbavou této „špičkové“ političky ODS je totiž představa politiky pouze jako boje pravice s levicí, a v ekonomice, pokud nějakou představu o ní vůbec má, omílání odposlouchaných neoliberálních frází. Je to tristní obrázek toho, jaká je úroveň nejvyšších politických a ústavních představitelů v naší středoevropské banánové republice. Babiš, na rozdíl od ní, vidí náš problém jako zápas mezi prohnanými darebáky, rozkrádajícími stát, a většinou slušných lidí, která si přeje vládu poctivosti a práva. A v ekonomice jako zápas mezi voluntarismem „trafikantů“, dosazovaných partajemi a profesionálním managementem kompetentních odborníků.

Zklamáním pro mne bylo vystoupení šéfa odborů Zavadila, kandidujícího za ČSSD, který jen opakoval obecné sliby ČSSD. Od něho, razantního odborového bijce, který před rokem zorganizoval u sv. Václava úspěšnou stotisícovou protivládní demonstraci,  jsem očekával, že bude usilovat o renesanci odborů a novelizaci Zákoníku práce tak, aby bránil zaměstnance před rostoucí zvůlí a otrokářskými praktikami mnoha zaměstnavatelů a před porušováním jejich zákonných práv.

Jak ukázaly četné průzkumy veřejného mínění, je rozhodující většina občanů hrubě nespokojena s dosavadním stavem vládnutí v ČR. A přeje si jeho zásadní změnu. Tito občané – voliči k tomu mají nyní reálnou příležitost. Jít v maximálním množství k volbám a dát hlasy stranám, jejichž preference slibují, že se do Sněmovny „probijí“, a které se prezentují vůlí jejich požadavek na zásadní změnu splnit.

PROTO VOLTE NAHOŘE VYJMENOVANÉ STRANY, S VÝJIMKOU ODS a TOP 09 !!!

Hlasy, odevzdané pro marginální straničky budou ztraceny a posílí pozice i těch nežádoucích.

19.10.2013