Ty máme volit?

Sliby se slibují, blázni se radují! Volby do sněmovny se blíží a voliči se musí rozhodnout, zda vůbec volit a když, tak koho.

Výběr mají jako spotřebitelé za reálného socialismu. V poloprázdných regálech z trošky nevábného zboží. Mají dát moc politikům, kteří mají sice plnou hubu ideálů a ujišťování, že jejich krédem je nezištná a obětavá služba státu a jeho lidu, ale o kterých se denně dovídáme, že jim jde vždy jen o prospěch svůj vlastní, nebo jejich spřeženců.

Bohatýrští topolíci z Valachie, břichatí pařízci, na duši i pleti poďobaní buráčci a rockující kocábky si místo starostí o věci veřejné a rodinné více hledí svých erotických choutek, podobni živočišným čeledínům z Vančurových „Polí orných a válečných“. Zrazují posvátné sliby manželské (i evangelické kocábky) a bez zábran opouštějí nejen své zestárlé a ztučnělé manželky, ale i své děti a pěstují nechráněné sexuální pletky se svými spanilými, o desítky let mladšími sekretářkami, mluvčími a jinými vypočítavými ženštinami. A těm máme věřit, že stejně lehce nezradí své předvolební sliby voličům?

Od převratu 1989 se na našem společenském jevišti odehrálo bezpočet loupežnických dramat a frašek. Podvody, defraudace a nepokryté krádeže (tunelování) se staly každodenním trpěným jevem. Soudný člověk si obvykle musí postavit otázku: „Jsou jejich aktéři tak prohnaní darebáci, nebo jsou to tak nekompetentní idioti?“ Ať je to tak nebo tak, výsledek je stejný. Stát a občan na tom vždy tratí. Již zmiňovaný nevypražený buráček způsobil obrovské škody svojí lžiekologickou agitací, když zbrzdil rozvoj ekologicky čisté jaderné energetiky a „přihrál“ miliardy z veřejných peněz do chřtánu spekulantů s fotovoltaickou elektřinou. Když nikdy ani slovíčkem nevystoupil proti zájmům petrolejářsko-automobilní mafie, jejíž byznys má zničující dopady na zdraví lidí a přírody. Nikdy se neozval proti mafii stavebních developerů a regionálních politiků, kteří zločinným způsobem ničí životodárnou ornou půdu i v těch nejúrodnějších oblastech Polabí, Pojizeří, Pomoraví a Podyjí. A opravdu fundovanou znalost ekologické problematiky „potvrdila“ i jeho žaketka ve televizním extempore o biomase.

Občané, pokud chtějí dnešní mizérii změnit, by se měli zúčastnit voleb v plném počtu, ale rozhodně nevolit tu dosavadní prolhanou bandu nemravných egoistů, zlodějů a korupčníků z ODS, ČSSD a přeběhlíků do TOP 09. Měli by volit jen strany dosud neparlamentní. Ale jen takové, které mají šanci překonat 5% bariéru získaných hlasů. Zatím jsou takovou stranou jen Věci veřejné a s těmi by to voliči měli zkusit. Není to sázka na jistotu, ale na naději, že slovo voličů může něco změnit. Když to voliči i tentokrát „nechají plavat“, bude menšinovou vládu sestavovat Paroubek a vládnout s občasnou podporou komunistů a lidovců. A takové vládnutí nás může přivést jen na cestu dnešního Řecka a dalšího propadání naší republiky ve světovém žebříčku vyspělosti zemí.

12.3.2010

Pro blog.idnes