Vivat Homo stupidus

Název homo stupidus zavedl pro náš druh populární MUDr. František Koukolík, když chtěl vyjádřit hromadnou idiocii chování našeho druhu v dnešní době.

Dnes ráno jsem vyslechl burzovní pořad na ČT 24. Známí Zemanovi „televizní hošíci“ a já dodávám „a televizní Nanynky“, nám tam prezentovali vývoj na finančních trzích v době světové finanční a ekonomické krize jako fátum a také udělovali rady, jak z ní může občánek-drobný investor alespoň částečně unikat.

Různé NERVy, složené ze  „špičkových“ ekonomických expertů zase hledají a dávají rady, jak znovu rozpumpovat tok úvěrů, pro tak již silně zadlužené občánky, na nákupy dalších a dalších zbytečností, jejichž produkce má zvednout upadající tržby výrobců a také jejich potřebu úvěrů na investice na rozšiřování výroby dalších a dalších zbytečností. Výrobci dají práci zadluženým občánkům-zaměstnancům a ti budou moci nakupovat více zbytečností a splácet úroky a úvěry. Je to jako v té pohádce o hltavém kohoutkovi a jeho ustarané slepičce.

Až se to snad podaří, tak to bude znovu ještě chvíli fungovat, než propukne další, ještě větší krize. Jiný scénář neexistuje, protože tento stupidní model tržní ekonomiky je nestabilní z principu a nikdy nemůže dosáhnout udržitelného stavu.

Jedinou pozitivní alternativou je model trvale udržitelného vývoje ekonomiky, zajišťující stoupající kulturní potřeby početně stabilizovaného lidstva, při zachování přívětivého životního prostředí celé Země.

22. března 2009